U-S-A

Info

Nejvyšší vrcholy USA se nachází na Aljašce v Aljašském pohoří. Peidmont Mírně zvlněné území. Délka asi 1 000km. Výška 100-550m n.m. Úrodná zemědělská oblast, na severu pěstování ovoce,tabáku, na jihu zejména bavlny.Appalačské pohoří = Appalachian MountainsDélka 2 300km, šířka až 800km, maximální výška Mount Mitchel .. více v sekci Geografie

ESTA

Chcete vycestovat do USA? Vyplňte tento formulář, který spolu s biometrickým pasem tvoří vstup do USA pro Čechy. LINK třeba na: slovakia.usembassy

Počasí v USA

Click for New York, New York Forecast

Click for San Francisco, California Forecast

Geografie

Nejvyšší vrcholy USA se nachází na Aljašce v Aljašském pohoří. Peidmont Mírně zvlněné území. Délka asi 1 000km. Výška 100-550m n.m. Úrodná zemědělská oblast, na severu pěstování ovoce,tabáku, na jihu zejm. bavlny.Appalačské pohoří = Appalachian MountainsDélka 2 300km, šířka až 800km, maximální výška Mount Mitchell,2 037m n.m. Prvohorně vyvrásněné pohoří z krystalických hornin středního protezoika s granitickými plutony. Severní Appalače se směrem k severovýchodu stále více noří do moře a v zálivu Sv. Vavřince se pod hladinou moře nasouvají na Kanadský štít. Jižní Appalače se od mysu Cod mírně stáčejí do vnitrozemí. Od východu je obklopuje stále širší pásmo pobřežních nížin, od nichž jsou odděleny tektonickým stupem fall-line.

Dělí se na tři části: Východní pásmo předhůří,Peidmontu a přilehlé Blue Ridge jsou nejstarší. Centrální pásmo tvoří Ridge and Valley uspořádané do paralelních řad s největším Great Valley of Appalachian a Velkým údolím.

Západní,nejmladší pásmo tvoří Appalačské plošiny z nepatrně zvrásněného souvrství, vysoké až 120m.Appalačské plošiny = Appalachian Plateaus

Tvoří soustavu náhorních plošin různých výšek od 1 000 do 1 200m. Dělí se od severu na Castkill Mountains, Alleghenskou plošinu a jižní Cumberland Pleteau. Mississippská nížina = Mississipi PlainPlocha asi 95 000 km2. Původně mořský záliv zanesený říčními nánosy. Pěstování bavlníku, tabáku, kukuřice a zeleniny. Ložiska ropy, zemního plynu a soli.

Velké planiny = Great Plains

Povrch tvoří většinou roviny a mírně ukloněné plošiny, 450 ( na východě) až 1800 (na západě) m n.m. Ložiska černého uhlí, ropy, zemního plynu, zlata a barevných kovů.

Skalnaté hory = Rocky Mountains

Nejvyšší Mount Elbert,4 399m n.m. Délka 4 800km, šířka 100-650km. Intenzivní zalesnění. Řada ledovců, četná ledovcová jezera. Pramenná oblast řek Mackenzie, Fraster, Columbia,...Vyvrásněny v druhohorách. Ložiska rud zlata, stříbra, molybdenu, mědi, uhlí, ropy,zemního plynu. Těžba dřeva.Intenzivní turistický ruch (hlavně v NP).

Velká pánev = Great BasinMezihorská sníženina na západě USA. Povrch tvoří dílčí pánve, obvykle pokryté pouštěmi a polopouštěmi (Smoke Creek Dester, Black Rock Dester), oddělené krátkými horskými hřbety. Suché kontinentální podnebí, slaná jezera.Větrná a říční eroze vytvořila rozsáhlé skalní útvary, z nichž některé jsou chráněny v NP ( Arches,Bryce Canyon, Zion,...)

Kolumbijská plošina = Columbia PlateauPůvodně tektonická sníženina, zcela zaplněná až 3 000m mocnými vrstvami magmatických hmot. Zjištěno 12-20 lávových poloh. Území odvodňuje řeka Columbia a její největší přítok Snake. Všechny řeky vytvářejí na plošině hluboké kaňony. Dělí se na Columbia Basin, Centrální vysočiny, Náhorní lávové tabule, Velkou písečnou poušť a Owyheskou vysočinu.

Kolorádská plošina = Colorado Plateau 390 000km2, 1 500- 3 100m n.m.

Převažují polopouště a pouště. Pestré geologické složení. Řídké osídlení. Řada NP.

Kaskádové pohoří = Cascade Range

Největší Mt.Range,4 391m n.m.

Délka 1 000km, šířka 140 - 200km.

Vulkanický původ,

120 sopek (i činné Mt. St. Helens), lávové příkrovy a proudy.

NP.Mohavská poušť = Mojave Desert

Bezodtoká písčitá a hlinitá poušť. 39 000km2

Vnitrozemské subtropické podnebí. Písečné přesuny, slaná jezera, ložiska bauxitu. Na dně vyschlého Rogersova jezera vybudována letecká základna Edwards Air Force Base, používaná pro přistávání kosmického raketoplánu.

Gilská poušť = Gila Desert = Gran Desierto

Ve výšce 600-800m n.m. Pestrý reliéf sopečných hřbetů a mezihorských pánví. Subtropické klima,porosty stromových kaktusů.

Přírodní rezervace Organ Pipe Cactus a Saguaro. Zastoupeny jsou všechny podnebné typy od arktického na severu Aljašky až po vlhké tropy na Havajských ostrovech. Největší část USA má mírné klima, které na jihu pobřeží přechází v subtropické. Na východě zmírňující vliv Atlantského oceánu. K západu roste kontinentalita, ve Velké pánvi extrémně suché podnebí. Západní svahy Kaskádového pohoří a Sierry Nevady a Tichomořské pobřeží mají vlhké oceánské klima. Časté náhlé průniky studeného vzduchu od severu k jihu a opačně.

Vycestování do USA

Chcete vycestovat do USA? Vyplňte tento formulář, který spolu s biometrickým pasem tvoří vstup do USA pro Čechy. LINK třeba přes slovenské rozhraní na: slovakia.usembassy